Gjykata për Krimet e Rënda kthen për hetime të mëtejshme dosjen në ngarkim të Agim Cekës, Alban Mollaymerit, Edi Likës, Klevi Likës dhe te shpallurve në kërkim Alfred e Elvis Vladi, të akuzuar për sjelljen në Shqipëri të 3.4 milionë eurove me “Toyotat Yaris”.

Gjykata refuzoi kërkesën e prokurorisë për kalimin e çështjes në gjyq. Gjatë seancës paraprake prokurorët paraqitën dy akte të reja të ardhura nga Belgjika dhe Italia, ende të papërkthyera.

Më 24 qershor të vitit të kaluar u kapën në portin e Durrësit 3.4 milionë euro në dy mjete “Toyota Yaris” të ardhura nga Belgjika.

Ne kete menyre eshte renduar se tepermi situata per kreun e PD Lulzim Basha, i cili ka pasur njerin prej te arrestuarve qe dyshohet se priste parate, financues te PD gjate periudhes se çadres para kryeministrise.

Madje Lulzim Basha ka pasur dhe foto te shumta me te, te dale me ambintet e selise se PD.