Tuesday, June 18, 2019
Blog Faqe 3
Pas 80 vitesh, në 2100, Shqipëria do të jetë vendi me popullsinë më të vogël në Ballkan, pas Malit të Zi. Raporti më i fundit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për projeksionet e popullsisë globale tregon se, në vitin...
Ilirët kanë bërë vendin e tyre edhe në Hollivud. Ndonëse të përmendur pakrahasimisht më pak sesa thrakët, regjisorë e skenaristë të ndryshëm kanë zgjedhur t’i bëjnë protagonistë paraardhësit e shqiptarëve. Kështu, në filmin “The Scorpion King 2: Rise of a...
Shqiptarët gjithmonë kanë ditur të “habisin” botën falë zgjuarsisë dhe shkathtësisë së tyre. Dardan Isufi, është një prej sipërmarrësve të suksesshëm në fushën e teknologjisë së informacionit në Kanada. Së fundmi 22 vjeçari ka arritur të shpikë një aplikacion i cili...
Në mbledhjen e sotme të Komisionit të Ekonomisë, deputetët e mazhorancës kanë miratuar kontratën koncesionare për rrugën Milot-Balldren. Ndërtimi i këtij aksi ka shkaktuar shumë debat për shkak të kostos që arrin deri në 256 milionë euro. Milot-Balldren është pjesë e...
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka publikuar letrën e dërguar nga SHBA e të nënshkruar nga presidenti Donald Trump e sekretari i shtetit Mike Pompeo që konfirmon marrëveshjen e ekstradimit në mes të dy vendeve, raporton Gazeta Express.Përmes një...
Njohësi i zhvillimeve politike në Ballkan, profesori i Universitetit të Grazit, Florian Bieber, thotë se ideja e korrigjimit të kufijve për zgjidhjen e problemit ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit nuk është zgjidhje reale dhe as e dëshirueshme. “Ndryshimi i kufijve nuk...
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka nënshkruar hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Ekstradimit mes Kosovës dhe SHBA-së. Këtë lajm e ka bërë të ditur ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i cili ka publikuar në Facebook...
”Ministrit në Londër” është njëra prej këngëve me të dëgjuara të shekujve të fundit. Teksti i kësaj kënge tregon, për një ngjarje të vërtetë e cila kishte ndodhur në Londër të Britanisë së Madhe, në vitet e 20-ta të...
Flamuri kuq e zi, e veçmas simboli i tij kryesor – shqiponja -, këtyre ditëve po valëviten nëpër duart e shumë shqiptarëve dhe jo vetëm, shkruan KultPlus. Studiuesi shqiptar i cili jeton në Vjenë, Pjetër Logoreci, ka publikuar një fotografi...
Nga Aurenc Bebja*, Francë Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description de la Haute Albanie ou Guégarie – Historia dhe përshkrimi i Shqipërisë së Sipërme ose...
- Advertisement -

EDITOR PICKS