Sunday, August 18, 2019
Blog
Këshilltari ekonomik i Shtëpisë së Bardhë Larry Kadlow konfirmoi sot se presidenti Donald Trump “dëshiron të marrë në konsideratë” blerjen e Grenlandës, megjithëse ishulli, i cili është pjesë e Mbretërisë së Danimarkës, është raportuar se nuk është në shitje. Kudlow...
Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë ditëve të fundit ka shlyer qindra qytetarë shqiptarë nga regjistri civilë në Medvegjë. Me këtë veprim atyre u pamundësohet shfrytëzimi i të drejtës elementare për vendbanim dhe zgjedhje. ‘Gjendja është jashtëzakonisht e keqe,...
Tek kampionët e Evropës doli më i miri, Jon Latifaj, i cili triumfoi në kampin e organizuar nga klubi anglez, Liverpool ku morën pjesë 200 futbollistë nga krejt bota. 15 vjeçari thotë se ky çmim e ka motivuar fort të...
Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka qenë sot në Istog ku ka vizituar strukturat e AAK-së në Istog. Ai nga atje tha se nuk ishte t’i dalë përballë projektit për copëtimin e Kosovës, transmeton Klan Kosova. “Nuk ishte lehtë krijimi i...
Në Prishtinë sot erdhën rreth 100 vajza nga vendet e Ballkanit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ato do të jenë pjesë e kampit veror që do të mbahet në kryeqytet. Përshtypjet e para për kosovarët i kanë të mira. Kronikë e...
Whitney Houston ishte këngëtare e zhanrit pop dhe R&B, aktore, producente filmi dhe modele nga Shtetet e Bashkuara. Më 2009, Guinness World Records e konsideroi atë si femra më e shpërblyer (për sa i përket çmimeve të ndryshme) e...
Nesër hapet edicioni i 38-të i Seminarit të Gjuhës, Letërsisë dhe Kulturës Shqiptare . Seminari do të mbledhë në Prishtinë studiues të shumtë nga vende të ndryshme. Sipas drejtorit të Seminarit, Shkumbin Munishi  edhe këtë vit interesimi i studentëve për të...
Në një anketë të nisur nga Këshilli për Bashkëpunim Rajonal, është zbuluar se 46% e të anketuarve në Ballkanin Perëndimor vitin e kaluar nuk kanë mundur t’i ofrojnë vetes as një javë pushim jashtë shtëpisë. Nëse marrim shtetet veçmas, del...
Thuhet se të rinjtë me vizion kanë aftësi të ndryshojnë botën. Këtë gjë e ka treguar sot më së miri dy vajza nga Kosova. E themi këtë, pasi dy të rejat kanë dhënë një mesazh të vërtetë qytetarie. Dy vajzat...
Grenlanda është e njohur për akullnajat e saj, por në muajin e kaluar ishulli është shkrirë me një ritëm të paparë, dhe zjarret kanë shpërthyer, transmeton Sciense Alert. Shkencëtarët nuk prisnin që Grenlanda të shkrihej me këtë ritëm edhe për...
- Advertisement -

EDITOR PICKS